Od 15 listopada 2018 r. obowiązują nowe przepisy, wprowadzające wysokie kary za wyprowadzanie psów bez smyczy i kagańca. Za puszczanie czworonoga bez smyczy właścicielowi może w niektórych przypadkach grozić grzywna nawet 5 tys. zł.

Do tej pory przepisy przewidywały, że właściciele najgroźniejszych ras psów (m.in. pitbulli, buldogów amerykańskich, rottweilerów, owczarków kaukaskich) za wyprowadzanie ich bez smyczy i kagańca mogli zapłacić maksymalnie 250 złotych. Nowe, zaostrzone przepisy art. 77 i 78 Kodeksu  wykroczeń obowiązują od 15 listopada 2018 r. Teraz nieodpowiedzialny właściciel psa może dostać grzywnę w wysokości nawet 5 tysięcy złotych (art. 24 § 1 Kw). Grozić mu będzie także kara ograniczenia wolności lub nagana.  Jeżeli pies nie będzie należał do tzw. rasy agresywnej, grzywna wyniesie 1 tys. złotych. 

Karane będzie też drażnienie lub płoszenie zwierząt. Działania, które doprowadzają zwierzęta do tego, że stają się niebezpieczne - podlegają karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 tys. złotych albo karze nagany.

UG Łańcut