1 grudnia 2018 r. rozpoczął działalność Dzienny Dom Opieki w Albigowej. Stanowi on ostatnie ogniwo z cyklu działań poświęconych poprawie funkcjonowania osób starszych.

Całość zaś wchodzi w skład projektu „Złoty Liść Opieki” realizowanego przez Parafię Rzymskokatolicką p.w. Narodzenia NMP w Albigowej w partnerstwie z Podkarpacką Fundacją Rozwoju Regionalnego, w ramach Osi priorytetowej VIII Integracja społeczna, Działanie 8.3 – Zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Głównym jego celem jest zwiększenie dostępności do usług społecznych, w szczególności usług środowiskowych, opiekuńczych, teleopieki oraz poprawa funkcjonowania osób starszych/niesamodzielnych mieszkających na terenie gminy Łańcut poprzez: – utworzenie Dziennego Domu Opieki w Albigowej; – realizację usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych; – wprowadzenie sąsiedzkich usług opiekuńczych; – realizację usługi teleopieki. Grupę docelową stanowi 85 osób (52 kobiety i 33 mężczyzn), z czego opieka obejmuje: 25 osób w Dziennym Domu Opieki, 25 osób objętych usługami opiekuńczymi, 20 osób – specjalistycznymi usługami opiekuńczymi, 15 osób – sąsiedzkimi usługami opiekuńczymi, 45 osób – teleopieką (spośród tych, dla których świadczone są usługi opiekuńcze i specjalistyczne opiekuńcze).

16 grudnia 2018 r. abp Adam Szal, Metropolita Przemyski, dokonał poświęcenia nowej, tak potrzebnej w gminie Łańcut, placówki opiekuńczej. Wcześniej sprawował w kościele parafialnym uroczystą Mszę św. i poświęcił – usytuowaną na frontowej ścianie kościoła – tablicę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę; jest ona wraz z budynkiem DDO pamiątką tego jubileuszu. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, wykonawców, podmiotów finansujących, instytucji współpracujących w realizacji projektu, pracownicy DDO, duszpasterze z okolicznych parafii, parafianie i końcowi beneficjenci. Inicjatorem przedsięwzięcia i koordynatorem wszystkich prac jest proboszcz albigowski ks. Bogusław Kamiński. Dzięki jego zaangażowaniu i poświęceniu prace przebiegały bardzo sprawnie, a na wiosnę planowany jest kolejny ich etap. Na Dom Opieki adaptowano zaś nie używany ostatnio budynek domu katechetycznego. (iw)

Foto Andrzej Łobaza

Dzienny dom pobytu dla seniorów już funkcjonuje - galeria

Dzienny dom pobytu dla seniorów już funkcjonuje