Szanowni Państwo;

Aby uspokoić emocje, pierwszą rzeczą jaką pragnę wyjaśnić, są okoliczności związane z przekazaniem Pani Dyrektor Marii Buk – Kalinowskiej informacji w zakresie rozpoczęcia procedury odwoławczej dyrektora. Kategorycznie zaprzeczam, aby którykolwiek z pracowników groził Pani Dyrektor, czy też nakłaniał do podjęcia działań w zakresie rezygnacji ze stanowiska. Stwierdzam, iż podczas rozmowy to Pani Dyrektor potwierdziła okoliczności związane z nieprawidłowościami w szkole i sama chciała złożyć rezygnację. Moi pracownicy wskazali, iż nie taki cel był tego spotkania, wskazali  na konieczność przemyślenia całej sytuacji i wyszli ze spotkania. Jeszcze raz jednoznacznie wskazuję, iż nikt Pani Dyrektor nie zmuszał do rezygnacji ze stanowiska.

Wobec działań dyskredytujących moją osobę w związku z okolicznościami rozpoczęcia procedury odwołania Dyrektora Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Głuchowie informuję, iż wszelkie moje działania zostały podjęte w zgodzie z prawem, na podstawie prawa i na podstawie obowiązków prawnych nałożonych ustawowo na Wójta. Przyczyną podjęcia procedury odwoławczej jest stwierdzenie rażących nieprawidłowości w zakresie dysponowania przez Dyrektora środkami publicznymi Gminy Łańcut oraz zaniechania realizacji obowiązków podatkowych. O stwierdzonych nieprawidłowościach zostały poinformowane organy prokuratury oraz organy skarbowe. Działania podjęte przez Wójta mają na celu eliminację nieprawidłowości funkcjonujących w Gminie Łańcut zgodnie z  zapewnieniami składanymi podczas wyborów.

Stanowczo protestuję przeciwko wypowiedzi „anonimowego nauczyciela”, która ukazała się wczoraj na łamach jednej z regionalnych gazet, sugerującej że praktyki w zakresie dysponowania środkami publicznymi, jakie miały miejsce na terenie Zespołu Szkół w Głuchowie są powszechne w szkołach na terenie gminy Łańcut.  Rozpowszechnianie tego typu informacji godzi w dobre imię dyrektorów szkół. 

Myślę, że skala agresji jaka została skierowana do mojej osoby – w żaden sposób nie odpowiada intencji, jakie legły u podstaw podjętych decyzji. Jak widzimy z faktu podjęcia działań zgodnych z prawem czyni się medialną i polityczną hucpę, licząc na realizację doraźnych celów politycznych. Jeszcze raz proszę o rozwagę i spokój. Proszę również o cierpliwość w oczekiwaniu na przekazywane konkretnych informacji w zakresie zaistniałych zdarzeń. Dobro Gminy Łańcut i tych postępowań wymaga zachowania spokoju.    

Jakub Czarnota

Wójt Gminy Łańcut

UG Łańcut