Centrum Kultury Gminy Łańcut oraz Gmina Łańcut są koalicjantami projektu "Lokalni - (nie)widzialni" realizowanego przez Stowarzyszenie Twórcze „SztukPuk Sztuka". Projekt ten otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Koalicje dla niepodległej". Wartość dotacji to 40 tysięcy złotych.

Projekt będzie realizowany na terenie całej gminy, adresowany jest w głównej mierze do dzieci i młodzieży uczęszczających do placówek oświatowych gminy Łańcut (przedszkola oraz szkoły).

- Głównym celem naszego projektu jest upamiętnienie trzech postaci, lokalnych bohaterów, którzy w realny sposób przyczynili się do wiktorii 1920 roku. Leopold Lis-Kula, Ignacy Szpunar - to urodzeni w gminie wiejskiej Łańcut żołnierze. Ich kolegą był Adam Kowalski z Rzeszowa - trzech niewidzialnych, wielkich bohaterów i sprawców niepodległej Polski. Założeniem naszego projektu jest opowiedzenie historii rodzącej się Polski widzianej oczami tych młodych wtedy ludzi. Chcemy wrócić do wydarzeń, kiedy Polska odzyskała niepodległość – mówi Justyna Paszkiewicz, p.o. dyrektor Centrum kultury Gminy Łańcut.

Podczas dużych koncertów dla całych społeczności gminy Łańcut (w Wysokiej oraz Albigowej) komentarze i historię wydarzeń z lat 1918-1920 będą opowiadali aktorzy z teatrów im. Wandy Siemaszkowej oraz Teatru Maska w Rzeszowie. Specjalnie dla nich powstanie scenariusz, a ich role zostaną wyreżyserowane.  

- Dzięki temu projektowi i nowatorskiemu podejściu do jego prezentacji chcemy muzyką, wspólnym śpiewem zjednoczyć lokalną społeczność, wlać w nią ducha historii,
a najmłodszych zainspirować wartościami, którymi kierowali się nasi bohaterowie. Prezentowane treści, a zwłaszcza historia Adama Kowalskiego, Ignacego Szpunara i Leopolda Lisa-Kuli nabierze innego wymiaru i koloru – podkreśla Mirosław Szpyrka, prezes Stowarzyszenia  Twórczego „SztukPuk Sztuka".

 

logo niepodlegla

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”.

moblina filharmonia

Orkiestra Mobilnej Filharmonii, która zagra koncerty w Wysokiej i Albigowej