etnopolska 2

 

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Soninianie” realizowało projekt pn.: „ETNOwspółpraca – warsztaty międzyregionalne w Soninie”.

Zadanie objęło organizację 2-dniowych warsztatów dla pięciu zespołów z różnych rejonów Polski tj. Zespołu śpiewaczego „Dobrowianki” z Dobrowa (woj. wielkopolskie), Zespołu regionalnego „Grodziszczoki”, Zespołu Ludowego „Sonina”, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Markowianie” oraz kapeli młodzieżowej z Albigowej.

Warsztaty odbyły się w Ośrodku Kultury w Soninie oraz w Skansenie w Markowej. Podczas zajęć zespoły przygotowały m.in. wieniec dożynkowy. Wymieniały się swoimi doświadczeniami, był także czas na odwiedzenie zabytkowego kościoła w Soninie oraz Muzeum Regionalnego w Handzlówce.

Zwieńczeniem warsztatów był wspólny występ zespołów prezentujący tradycyjne obrzędy żniw oraz dożynek. Zespoły miały okazję również na indywidualną prezentację na scenie, przedstawiając swoje wyróżniające dany region tradycje.

Celem zadania była integracja zespołów z różnych regionów Polski, wymiana wspólnych doświadczeń i przekazanie różnorodności kulturowej lokalnej społeczności, a także kultywowanie tradycji sonińskiej jaką prezentuje Zespół Ludowy „Sonina”. 

W ramach zadania w celu rozpowszechnienia i utrwalenia obrzędów oraz ukazania różnorodności kulturowej Polski powstanie film prezentujący zwyczaje żniwne z różnych rejonów kraju. Zostanie udostępniony w mediach społecznościowych.  

Projekt był realizowany dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w kwocie 24 tys. zł w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2022.

 

etnopolska sonina warsztaty

Więcej zdjeć na profilu Gmina Łańcut na facebooku.