Z motyką na słońce...” - tak powinna zaczynać się ta opowieść. A jednak Podkarpacki Puchar Nordic Walking 2021 stał się faktem.

Za nami już wszystkie zaplanowane etapy – w Kolbuszowej, Nowej Dębie, Horyńcu, Bliźnie, Jarosławiu. Ostatni VI etap - finałowy - odbył się w Handzlówce. Nie wszystko poszło tak jak sobie to wymarzyliśmy, ale braki staraliśmy się nadrabiać pracowitością i sercem wkładanym w organizację.

Można sobie zadać pytanie dlaczego właśnie w Handzlówce? Odpowiedź jest prosta: bo tutaj się to wszystko zaczęło. To tutaj rok temu m.in Andrzej Tylutki z Tarnobrzega, Krystyna Styga z Kolbuszowej, Marcin Kisała z Handzlówki i Grzegorz Krzanowski z Jarosławia podczas spotkania w parku im. F. Magrysia, po rajdzie nordic walking, postanowili, że skoro nie ma zbyt wielu takich zawodów na Podkarpaciu, to sami je sobie zorganizują. Co postanowili, to dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu osób uczynili.

W handzlowskim etapie na dystansie 5 km udział wzięły 142 osoby, 12 kolejnych wzięło udział w rajdzie spacerowym (od 3 do ponad 70 lat). Kilkanaście osób dołączyło wirtualnie tj. startowali w swoich miejscach zamieszkania (m.in. Paryż, Gdańsk). Przygotowania do zawodów trwały kilka miesięcy i kiedy już wydawało się, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, to pogoda niestety nie była przychylna. Opady deszczu i niska, jesienna temperatura zmusiła w ostatnim momencie do wielkich zmian. Nasiąknięte wodą boisko i całe otoczenie stadionu nie pozwoliły na organizację zawodów na obiekcie. Zaplanowana trasa po malowniczych zakątkach Handzlówki po opadach deszczu nagle stała się w kilku miejscach niebezpieczną pułapką (mokre, błotniste zejście ze stromej góry). To zmusiło nas do wprowadzenia awaryjnego planu B. Odwróciliśmy kierunek marszu, tak, aby najtrudniejsze błotniste fragmenty prowadziły pod górę. Trasa stała się nieco łatwiejsza i znacznie bezpieczniejsza. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonali: Jakub Czarnota - wójt gminy Łańcut, Andrzej Tylutki - główny organizator Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking, Marcin Kisała - główny organizator finałowego etapu w Handzlówce oraz konferansjer prowadzący wszystkie imprezy Pucharowe Łukasz Witczuk - mistrz świata i trener nordic walking. Zawodnicy startowali w małych grupach, co kilkanaście sekund, podzieleni na kategorie wiekowe. Na mecie najszybsi pojawili się po trzydziestu kilku minutach. Po przekroczeniu linii mety na zawodników czekali wolontariusze dekorując każdego pamiątkowym medalem. Po złapaniu oddechu zawodnicy regenerowali się posiłkiem przygotowanym przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Handzlówki. Jak przystało na finał organizatorzy przygotowali sporo atrakcji zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Można było więc skorzystać ze stoisk gastronomicznych, dzieci bawiły się na darmowych dmuchańcach i brały udział w ciekawych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami przygotowanych przez stoisko naszego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, powodzeniem cieszyła się też fotobudka. Podczas zawodów swój debiut miała też nowa forma medialna CKGŁ czyli Megafon Studio. W oczekiwaniu na wyniki organizatorzy przygotowali też ciekawy konkurs wiedzy o atrakcjach turystycznych i sportowych obszaru Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Łańcucka”.

Głównymi organizatorami finałowego etapu była drużyna „Handzlowska Brać” (w której wspólnie trenują miłośnicy aktywnego chodzenia na kijach nordic walking z Handzlówki i okolicy) oraz „Aktywne Podkarpacie”. Pomocy organizacyjnej, merytorycznej i technicznej udzieliło też Centrum Kultury Gminy Łańcut oraz sołectwo Handzlówka na czele z sołtys wsi Anną Kluz. Podziękowania za wsparcie należą się wielu osobom, firmom i organizacjom. To właśnie dzięki nim ten ostatni etap był wyjątkowy i mamy nadzieję niezapomniany: HKS Grom SZiK Handzlówka, OSP Handzlówka, KGW Handzlówka, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka, harcerze z 12 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Handzlówki, SPORTprint.PL, Timekeeper.pl, Gmina Łańcut oraz Policja Łańcut oraz ci bez których nie wyobrażaliśmy sobie organizacji zawodów czyli sędziowie z Polskiego Zrzeszenia Sędziów Nordic Walking. Wsparcia finansowego i rzeczowego udzieliły nam również: Bank Spółdzielczy w Łańcucie, Max Electro z Łańcuta, Just - Optic z Albigowej, Nadleśnictwo Kańczuga, Piekarnia „Stary Młyn” z Markowej, Zakład Wędliniarski Rafał Rosół z Markowej, Sabina i Tomasz Król Handzlówka, Maksymilian Michno Stokrotka Wysoka/Albigowa, „Wyroby Swojskie” Marek Pelc z Markowej, FHU „Opałek” Handzlówka, „Gościniec nad Sawą” w Handzlówce, „Wrobud” Łańcut, woda „Rzeszowianka”, firma „Olewnik”, oraz „VITA” Krosno. Podziękowania dla wielu osób którzy wsparli nas indywidualnie. Bez Was nasze zawody nie byłyby tak udane.

Marcin Kisała

Handzlowska Brać

244467118 2190304484604245 1873116898800764499 n

WYNIKI „HANDZLOWSKICH KIJKÓW”:

Kategoria do 18 lat:

 1. Kamila Dudek Handzlówka (Handzlowska Brać)

 2. Hanna Ważna (SPRING Horyniec Zdrój)

 3. Emilia Rykała (SPRING Horyniec Zdrój)

Kategoria K19-29

 1. Zuzanna Konik Stefkowa (Bieszczadzki Klub Nordic Walking)

 2. Monika Uchman Wysoka (Handzlowska Brać)

 3. Maria Fussek Rzeszów (Kolbuszowski Klub Nordic Walking)

Kategoria K30-39

 1. Erwina Wilusz Iwonicz-Zdrój (Vingberg Polska-PGT „Sokół” Rymanów)

 2. Małgorzata Kubiszyn Lubaczów (SPRING Horyniec-Zdrój)

 3. Wioletta Kut Cieszanów (Euro Cieszanów)

Kategoria K40-49

 1. Agnieszka Krawętek Bełchatów (Luki Team Polska)

 2. Aneta Giełbaga Kozłów (Active Team - Kozłów)

 3. Joanna Posikata (Kalinowice)

Kategoria K50-59

 1. Małgorzata Oleksyk Ustrzyki Dolne (Bieszczadzki Klub Nordic Walking)

 2. Krystyna Styga Kolbuszowa (Kolbuszowski Klub Nordic Walking)

 3. Katarzyna Kulczycka Horyniec-Zdrój (SPRING Horyniec-Zdrój)

Kategoria K60-69

 1. Bożena Kończewska Ustrzyki Dolne (Bieszczadzki Klub Nordic Walking)

 2. ELżbieta Kuźma Leżajsk (Włóczykije Leżajsk)

 3. Danuta Kurdybacha Horyniec-Zdrój (SPRING Horyniec-Zdrój)

Kategoria K70+

 1. Ewa Lasocińska Leżajsk (Włóczykije Leżajsk)

 2. Bronisława Prokopiec Kolbuszowa (Kolbuszowski Klub Nordic Walking)

 3. Halina Kołodziej Kolbuszowa (Kolbuszowski Klub Nordic Walking)

Kategoria do 18 lat

 1. Jakub Tomczyk Huta Komorowska (Hucieńskie Włoczykije)

 2. Kacper Krzanowski Jarosław (Jarosławskie Włóczykije)

 3. Mikołaj Konik Stefkowa (Bieszczadzki Klub Nordic Walking)

Kategoria M19-29

 1. Piotr Stępak Zbylitowska Góra (Lux Torpeda Małopolska)

Kategoria M30-39

 1. Grzegorz Misztal Sułkowice (Nordic Walking Army)

 2. Michał Ćwiąkała Zarszyn (Biegowe Widzi-mi-się)

 3. Mariusz Kłak Handzlówka (Handzlowska Brać)

Kategoria M40-49

 1. Jacek Konik Stefkowa (Bieszczadzki Klub Nordic Walking)

 2. Karol Olszański Kraków (Fear the Return)

 3. Jarek Konik Ustjanowa (Bieszczadzki Klub Nordic Walking)

Kategoria M50-59

 1. Marek Sokołowski Rymanów Zdrój (Vingberg Polska - PTG „Sokół”)

 2. Jerzy Piotr Krakowski Mielec (PTG Sokół 1893 Mielec)

 3. Tomasz Rykała Lubaczów (SPRING Horyniec-Zdrój)

Kategoria M60-69

 1. Marek Pasierb Rzeszów (Bieszczadzki Klub Nordic Walking)

 2. Andrzej Czarnota Handzlówka (Handzlowska Brać)

 3. Mirosław Moczarski Leżajsk (Włóczykije Leżajsk)

Kategoria M70+

 1. Kazimierz Marchut Jelna (Nowosarzyńska Grupa Biegowa)

 2. Adam Pocałuń Zagórz (Sokół Zagórz)

 3. Ryszard Studnicki Kolbuszowa (Kolbuszowski Klub Nordic Walking)

Kategoria Niepełnosprawni

 1. Małgorzata Pomarańska Lublin (Lublin chodzi z kijkami)

 2. Joanna Zając Lubaczów (SPRING Horyniec-Zdrój)

 3. Joanna Hanus Krosno (Pasjonauci Krosno)

 1. Jan Słowik Hermanowa (Wybiegamy w Przyszłość)

 2. Maciej Nowacki Jarosław (Jarosławskie Włóczykije)

 3. Grzegorz Orzechowski Kolbuszowa (Kolbuszowski Klub Nordic Walking)