Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie przypomina, że zbliża się czas największego nasilenia zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. W sezonie 2020/2021 grypa będzie występowała razem z SARS-CoV-2 w związku z czym niezwykle ważne są szczepienia ochronne, które mogą ułatwić różnicowanie zachorowań na grypę i COVID-19.

W związku z powyższym zwracam się do Państwa z prośbą o włączenie się do kampanii informacyjnej skierowanej do mieszkańców naszego powiatu. Aby skutecznie działać na tym polu musimy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców poprzez wykorzystanie nowoczesnych nośników informacji.

Grypa jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana wirusem grypy, występująca corocznie i przebiegająca pod postacią ostrej infekcji układu oddechowego. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno- zimowym są wirusy grypy typu A i B. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni lub kontakt ze skażonymi przedmiotami. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem, a marcem.

Z danych epidemiologicznych NIZP-PZH wynika ,że w sezonie 2019/20 liczba zachorowań na grypę i zachorowania grypopochodne była niższa w porównaniu do lat poprzednich. W okresie od września do lipca na grypę i zakażenia grypopochodne zachorowało 3 873136 osób. Z powodu grypy i jej powikłań hospitalizowano 17317 osób. Zmarło 65 osób. Najwyższy spadek zachorowań na grypę odnotowano od połowy marca 2020 roku, wraz z ogłoszeniem pandemii COVID-19. Odnotowany spadek zachorowań na grypę związany był z wprowadzeniem zasad dyscypliny społecznej związanej z noszeniem maseczek, zdalną pracą czy dystansowaniem społecznym.

       

Aby uniknąć zarażenia wirusem zalecane jest:

  • regularne, coroczne szczepienia przeciwko wirusowi grypy,
  • szczególna dbałość o higienę osobistą, częste mycie i dezynfekcja rąk, noszenie maseczek,
  • używanie jednorazowych chusteczek higienicznych,
  • unikanie skupisk ludzi, masowych zgromadzeń,
  • unikanie kontaktu z osobami chorymi, izolowanie chorych,
  • wspieranie odporności.

Więcej informacji na temat grypy, profilaktyki oraz danych epidemiologicznych dot. zachorowań na grypę w Polsce znajdą Państwo na stronach internetowych:

http://opzg.pl/do-pobrania

https://wsse.rzeszow.pl/strona-glowna/sezon-na-grype

https://www.pzh.gov.pl/fakty-i-mity-na-temat-grypy/

https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/

info Covid vs grypa

Główne powody dla których warto zaszczepić się przeciw grypie Szczepieniainfo